Diyet Sonrasında Koruma Evresi Nasıl Olmalı?

0
40
diyet sonrasinda koruma evresi

Diyet Sonrası Kilomu Nasıl Korumalıyım

 

Sağlıklı diyet yaparak istediği kiloya kavuşan kişiler eski kötü beslenme alışkanlıklarına döndüklerinde kilo almaları kaçınılmaz olur. Peki diyet sonrasında koruma evresi nasıl olmalı? Ömür boyu diyet mi yapılmalı?

 

Ömür boyu diyet yapan birey sürekli kilo vereceği için zamanla sağlığını kaybetmeye başlayacaktır. Bu yüzden ideal kiloya ulaşmış bireylerin diyet sonrası koruma evresine geçmeleri uzmanlarca önerilmektedir. Hayat boyu ideal kilonuzu korumak için diyet sonrası üç beyazdan (un, tuz, şeker) , işlenmiş market gıdalarından uzak durup sebze, meyve gibi bol lifli gıdalara beslenmenizde genişçe yer vermeli faydalı karbonhidrat, tahıl, protein ve sağlıklı yağ açısından zengin kuruyemişleri de yemeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Unutmayın ki kilo almak sadece fazla yağlı tüketmekten kaynaklanmaz. Fazla tüketilen her gıda vücutta yağa dönüşür ve dolayasıyla kilo alınır. Fazla sebze ve meyve tüketen bir bireyde kilo alma eğilimindedir. Harcayacağınız enerjiyle doğru orantılı olarak kalori tüketirseniz kilonuzu korumanız daha kolay olacaktır. Basit yöntemlerle diyet sonrası kilonuzu koruyabilirsiniz.

 

 Ara Öğünler Metabolizmayı Hızlandırıyor

 

Ara öğünler metabolizmayı canlı tuttuğu için atlanmamalıdır, bir öğünde kaçamak yapıldıysa mutlaka diğer öğünler dengeli beslenmeye devam edilmelidir. Su içmekte metabolizmayı hızlandıran bir diğer yöntemdir. Su içme alışkanlığını da hayatın bir parçası haline getirmek önemlidir.

 

 Sağlıklı Yağ Tüketimi Kiloyu Koruyor

 

Beslenmenizde doymamış yağlar yönünden zengin gıdaları eksik etmemelisiniz. Sağlıklı yağlar besinlerin midede uzun süre kalmasını sağlayarak tok tutar.

 

 Sporu Bırakmalı Mıyım?

 

Spor ve egzersiz verdiğiniz kiloları korumanın en etkili yöntemlerinden biridir. Herhangi bir kemik, eklem veya metabolik rahatsızlığınız yoksa günde 30 dakikalık bir yürüyüş kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kas kütlenizi arttırarak oturduğunuz yerden kalori yakmanız da mümkün. Bu yüzden bölgesel egzersizleri de ihmal etmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here